LUŠTĚNKY - procvičování učiva pro žáky 1. stupně ZŠ

Prosinec 2011
TŘÍDA 1.C - školní rok 2011/2012 - CO SE UDÁLO
PROSINEC 2011      1. ZÁŘÍ      2. ŘÍJEN      3. LISTOPAD      4. PROSINEC      5. LEDEN
     6. ÚNOR      7. BŘEZEN      8. DUBEN      9. KVĚTEN      10. ČERVEN
  POSLEDNÍ ŠKOLNÍ DNY V PROSINCI ROKU 2011

Poslední školní týden v prosinci jsme se tak moc těšili na Ježíška, že jsme se učili už jen velice maličko. Čekaly nás také různé aktivity. Hned v pondělí jsme si vyslechli vánočně naladěné písně cimbálové muziky Révy. Žáci seděli přímo před basou a cimbálem, mohli tak zblízka sledovat hru na tyto hudební nástroje. Společně jsme si s hudebníky zazpívali vánoční koledy, uviděli jsme ještě i Mikuláše, čerta a anděla. Také jsme si zasoutěžili, dokonce se konala soutěž mezi prskavkou a klarinetistou, kdo dřív doprská nebo dohraje. Vyhrála prskavka. Ve středu jsme si pro změnu jen poslechli vánoční koncetr pěveckých sborů naší školy. A od úterka jsme hráli už nacvičenou pohádku pro pozvané třídy. Přišli se podívat spolužáci ze tříd: 1.B, 2.B, 1.A a pozvali jsme také naše kamarády z 9.C třídy a paní zástupkyni. Všichni herci zahráli divadlo na výbornou a vždy byli odměněni potleskem. Poslední den mezi hraním pohádky jsme balili ještě dáreček. To byl oříšek, zabalit a ještě zavázat stužku na mašličku. S velkou pomocí jsme to zvládli. Společně jsme si zazpívali pár vánočních koled, snědli jsme přinesené cukroví z domova, promítli jsme si vánoční pohádku. Než jsme se rozešli, popřáli jsme si pěkné Vánoce a šťastný nový rok.

 

 JAK JSME NACVIČOVALI POHÁDKU O SMOLÍČKOVI

Od listopadu jsme ve volných chvilkách nacvičovali pohádku O malém pacholíčkovi Smolíčkovi. Tentokráte již se vším, co k divadelnímu představení patří. Počínaje kulisákem, který připravuje a sklízí kulisy a končíc zvoníkem, který uvádí a končí pohádku pomocí zvonečku. Zájem o role byl mezi žáky převeliký, přidali jsme tedy i nemluvící role - zvířátka, aby si zahráli všichni. Rolí bylo celkem deset. Ti, co zrovna nehráli, dělali diváky a hodnotitele. Protože každá role byla obsazena několika žáky, zahráli si při nacvičování pohádky doopravdy všichni. A tak po sedmitýdenním nácviku je pohádka připravená a čeká na své diváky. Žáci se již těší.

 

 

 

 PŘED VÁNOCI neboli vánoční stromeček třikrát jinak

Na naší chodbě se na nás z nástěnky bělá zasněžený strom a sníh pořád nikde. Sněhová peřina je určitě již připravená, vždyť do Vánoc zbývá jen pár dnů. Všude je vidět předvánoční dění, i my jsme se začali připravovat na příchod bílých Vánoc. Tento týden jsme všelijak ztvárňovali symbol Vánoc - vánoční stromeček. Žáci si vytvořili skupinový stromeček, který okrášlili nalepenými ozdobami se správně vypočítanými příklady. Mezitím, u velkého stolu, se nanášela zelená glazura na poprvé vypálené keramické stromečky. A v pracovních činnostech vyráběli vánoční přání ve tvaru vánočního stromečku.

   NA NÁVŠTĚVĚ V MATEŘSKÉ ŠKOLCE

Ve středu 7.12. jsme se vydali na návštěvu za našimi malými kamarády do nám blízké MŠ K.Dvořáčka. Děti a jejich paní učitelky nás přivítaly písničkami. Povídali jsme si o adventu a vánočních přípravách. Chtěli jsme jít společně na kopec plný sněhu klouzat se a zakoulovat si, ale počasí nám nepřálo. Zůstali jsme tedy v pohostinnosti kamarádů a hráli si různé hry ve třídě. I ten chybějící sníh jsme si vynahradili, zahráli jsme si koulovačku pomocí houbiček a zasoutěžili si v jejich uklízení. Ke konci návštěvy jsme si prohlídli hračky, které děti v mateřince mají a dostali jsme sněhové diplomy. Vyměnili jsme si sladké dárečky a zatímco se děti z mateřinky chystaly na dobrý oběd, my jsme se vydali do školy. My jsme už totiž školáci a ti mají něco jiného na práci, než si jen hrát. No přece učit se.

 

   Mik, Miku, Mik, Miku, Mikuláš přišel s čertem

V úterý ve druhé vyučovací hodině za dveřmi naší třídy najednou zařinčel řetěz. To vám byl rachot. Do třídy vtrhli čerti, za nimi vpluli andílci a teprve pak důstojně vkráčel Mikuláš. Zatímco někteří žáci měli v očích strach, jiní se chechtali. Lucifer vytáhl knihu hříchů a přečetl rarášky naší třídy, aby zpytovali svědomí, než je odnese do pekla. Žáci ale slíbili, že už budou hodní a zazpívali Mikuláši písničku. Andílci nadělili dětem sladkosti a celá návštěva odešla nadělovat do dalších tříd. Příští den jsme si poskládali Mikuláše z červeného papíru a v pátek jsme Mikuláše, čerta i anděla kreslili podle obalů od čokoládových figurek.

   BEZ PRÁCE NEJSOU KOLÁČE

Celý týden jsme měli na tabuli obrázek koláčů a napsané heslo Bez práce nejsou koláče. Aby se mohly koláče papat, musí se nejdřív pracovat. Povídali jsme si o povoláních.

Žáci kreslili, čím by jednou chtěli být. Uviděli jsme plno budoucích policistů ale i baletku, vynálezce, učitelku, kuchařku, hasiče, no prostě samé zajímavé profese. A když žáci každý den na ty koláče koukali, tak si zkusili ve středu "upéct pečivo" - namalovat perníkový Betlém. Na hnědý papír kreslili temperou a špejlí jednotlivé části chlévu, Marii, Josefa, Ježíška a kometu. Pak vystřihli, sestavili a nalepili. Betlémky se moc povedly.

V pátek pro změnu zkusili poprvé pracovat s jiným těstem - s keramickou hlínou. Pracovalo se po skupinách u velkého stolu. Žáci hlínu mačkali, váleli, obtiskovali a vykrajovali až vznikl budoucí dáreček pod stromeček.

TOPlist