LUŠTĚNKY - procvičování učiva pro žáky 1. stupně ZŠ

Leden 2012
TŘÍDA 1.C - školní rok 2011/2012 - CO SE UDÁLO
LEDEN 2012      1. ZÁŘÍ      2. ŘÍJEN      3. LISTOPAD      4. PROSINEC      5. LEDEN
     6. ÚNOR      7. BŘEZEN      8. DUBEN      9. KVĚTEN      10. ČERVEN
  PŘIŠLO ROZDÁVÁNÍ PRVNÍHO VYSVĚDČENÍ

Je to k neuvěření, polovina první třídy je za námi, a tak nastal čas, vydat pololetní vysvědčení. V úterý 31.ledna si žáci kromě učení donesli i průhlednou folii. Aby se jim ten doklad o jejich pilnosti neumazal. Co na vysvědčení bude asi za známky? Žáci nejdřív odhadovali. Samé jedničky očekávalo 9 žáků. Někteří tipovali dvojky ze čtení, jiní z tělesné výchovy. Třídní divoši zpytovali svědomí a dokonce pomýšleli i na dvojku z chování. Na rozdaném vysvědčení nakonec četlo samé jedničky 15 žáků. To bylo radosti a překvapení. Jeden žák dostal na vysvědčení pochvalu ředitele školy za mimořádnou sběrovou aktivitu. Dalších devět žáků obdrželo pochvalu třídní učitelky, většinou za vzorné plnění školních povinností. Každý žáček si za svou píli mohl vybrat nějakou menší odměnu. Přejme si, aby se dětem dařilo i ve druhém pololetí.

   A TADY JE GEOMETRICKÝ TVAR - ČTVEREC
A aby učivo o geometrických tvarech bylo kompletní, objevovali jsme tento týden všude čtverce. Protože si v prvouce budeme povídat o čistotě, hned v pondělí paní učitelka vyzvala děti, aby se podívaly do kapes, jestli tam nemají nějaký čtverec - svůj kapesník. Jen šest žáků ho objevilo. V úterý už bylo kapesníků více. Ve výtvarné výchově zkusili žáci kapesník dekorativně vyzdobit. Měli v mřížce pravidelně střídat dva jednoduché tvary. Taky jsme si čtverec vytvořili, přeložením papíru z obdélníku a poskládali jsme z něj pohárek. To jsme ale šikovní.

 

  POZNÁVÁME CELÉ HODINY A TVAR KRUHU

Na řadu přišel další geometrický tvar - kruh. Podobu kruhu jsme vyvodili na ciferníku hodin ve třídě. Kruhy, kolečka - jak jsme tomu říkali doposud, nacházíme vlastně všude kolem nás. Skládali jsme je na magnetické tabulce z geometrických tvarů - korále, sluníčko ... A v prvouce jsme se učili poznávat celé hodiny, vlastně na tom není nic těžkého, jenom vědět, která ručička má kam ukazovat. Hodiny - ciferník s ručičkami - jsme vymodelovali z plastelíny a ve výtvarné výchově jsme kreslili pohyb hodinových ručiček a malovali budík. Od tohoto týdne již zajisté poznáme všichni kruh.

  PŘEDŠKOLÁCI NA NÁVŠTĚVĚ U NÁS

Dne 12.ledna nás navštívili naši kamarádi z mateřské školky. Přišli se podívat, jak to ve velké škole vypadá, jak se učíme a co už umíme. Předvedli jsme jim, jak umíme číst, psát i počítat. Děti mezi námi chodily a byly nadšené, mnohé z nich by už tady s námi zůstaly. Návštěvu jsme jim zpestřili dramatizací pohádky O Smolíčkovi a nakonec jsme jim rozdali medvídky, kteří skrývali v bříšku sladké překvapení. Než jsme na sebe zamávali, zazpívali jsme si společně několik písniček. Už teď se těšíme na další společné chvíle.

  STAVÍME KRMÍTKO Z OBDÉLNÍKŮ A Z LEGA

I další týden jsme se seznamovali s geometrickým tvarem - tentokrát s obdélníkem. Žáci se divili, když se dozvěděli, že by obdélník měli velice dobře znát, neboť na něm každý školní den pracují. Koukli před sebe a uviděli velikánský tvar, co má dvě protilehlé strany delší a dvě kratší - svou obdélníkovou lavici. Tohoto tvaru jsme využili při skupinových prací. A protože jsme si v prvouce povídali o ptáčcích v zimě, co jim můžeme a nemůžeme sypat do krmítka, tak jsme si tento týden vytvořili krmítka.

  UČÍME SE POZNÁVAT TROJÚHELNÍK

První dny nového kalendářního roku nás ve škole provázel trojúhelník. Trojúhelníky jsme hledali, třídili, vystřihávali. Na koberci jsme skládali trojúhelníky z víček a dřívek. Zkoušeli jsme je kreslit od ruky i rýsovat pomocí pravítka. Někteří žáci nosí mrňavé pravítko už od září v pouzdru a pořád čekají, kdy už ho budem potřebovat.To byla radost, když jsme konečně mohli kreslit pomocí pravítka. A tak na konci prvního týdne v lednu žáči věděli, že trojúhelník je ten tvar, který má tři vrcholy (rohy, špičky) a tři strany (kraje, konce).

TOPlist