LUŠTĚNKY - procvičování učiva pro žáky 1. stupně ZŠ

Květen 2012
TŘÍDA 1.C - školní rok 2011/2012 - CO SE UDÁLO
KVĚTEN 2012      1. ZÁŘÍ      2. ŘÍJEN      3. LISTOPAD      4. PROSINEC      5. LEDEN
     6. ÚNOR      7. BŘEZEN      8. DUBEN      9. KVĚTEN      10. ČERVEN
 MALUJEME ROZKVETLOU LOUKU

Koncem května to již pořádně hýří v přírodě barvami. Malovali jsme na velký papír louku. Nejprve jsme zapouštěli do mokrého podkladu barevné skvrny. Chtělo to ale pořádně štětcem několikrát navlhčit papír, aby se barvy rozpíjely. Než jsme dál pokračovali, prohlédli jsme si luční rostliny a přečetli si i jejich poněkud zvláštní názvy - divizna, řebříček, hluchavka ... Pak jsme do suchého podkladu kreslili tuší luční rostliny. Každá měla mít stonek, listy i květ. A kde zbylo na výkrese místo, tam jsme dokreslili nějaké zvířátko. V jiné hodině jsme si poskládali z červeného papíru slunéčko sedmitečné - berušku. Léto, můžeš přijít.

 NAKUPUJEME V OBCHODĚ

Celý týden nás provázelo téma Obchod. Pojmenovávali jsme a třídili zboží podle názvu obchodů, v prvouce jsme si zkusili na obchod zahrát - prodávali jsme zboží a počítali papírové peníze. Ve výtvarné výchově si každý sám vymyslel výkladní skříň obchodu i s cenovkami. A ten nejtěžší úkol byl matematický - vymyslet a napsat ke svému obchodu i slovní úlohu, znázornit ji kolečky, sestavit příklad a vypočítat, dopsat i odpověď. Na konci týdne žáci skládali z Lega nákupní vozík, mělo se do něj vejít co nejvíc zboží - víček od PET lahví.

 V MATEMATICE JSME MĚŘILI METREM

V matematice jsme se už naučili počítat do 20 bez přechodu. V pracovním sešitě nás teď čekalo měření a počítání v metrech. Zjistili jsme, jak je metr asi dlouhý. Asi jako roztažené ruce menších prvňáčků. Ukázali jsme si různé druhy metrů a také jsme zkoušeli ve skupinkách měřit délku třídy, chodby a koberce. V pracovních čonnostech žáci vyráběli papírový skládací metr. Vystřihli ho a poskládali z připravené vystřihovánky. Na každý dílek metru nakreslili číselnou osu s čísly od nuly do dvaceti. Hotový metr se dal i poskládat.
Tento týden se konala matematická soutěž prvňáčků. Za naší třídu soutěžilo 7 počtářů: Ondra, Matěj, Jirka, Pavel, Sára, Monika a Aneta V. Pěkné třetí místo získali výborní počtáři Pavlík a Monika.

 PRO MAMINKU NA DEN MATEK

Tento týden byl krátký. Učili jsme se jen tři dny. A čekalo nás plno práce. Žáci vytvářeli pro maminky blahopřání a dokončovali dáreček z keramiky - berušky. Potřít tělo červenou glazurou a nadělat černé tečky, to byla pro děti hračka. Vyrobit a připevnit tykadla, to byl zas oříšek, pro paní asistentku. Za odměnu se berušky vypálily v peci krásně do červena.
Za přání jsme zvolili kytičku tulipánů. Žáci samostatně obkreslili podle šablonek, poskládali, nalepili a napsali pro maminku přáníčko. Jistě se, milé maminky, již těšíte z dárečků vašich dětí. Jestli jste náhodou ještě dáreček neobdržely, mrkněte se školáčkovi do aktovky. Stihli jsme ještě i obrázek z obtisků listů pampelišek. Ve čtvrtek jsme se učili každou hodinku jinde, využili jsme i počítačovou učebnu.

 ČÍM BUDU, AŽ BUDU VELKÝ?

Začal květen.
První květnový den se slaví Svátek práce, tudíž jsme si povídali o důležitosti práce pro člověka. Vždyť člověk je tvor pracovitý a až přijde čas, i naši prvňáčkové jako dospělí se zařadí do pracovního procesu.

A jaké povolání by žáci chtěli jednou vykonávat? V nakreslených obrázcích se objevilo plno vojáků i učitelek. Přečtěte si níže, někteří žáci připsali i zdůvodnění svého výběru.


Ondřej: Chtěl bych být vynálezcem, protože ulehčuje lidem práci.
Matěj: Chtěl bych být šerifem, protože se mi líbí chránit lidi.
Jiří: Chci být učitelem.
Matyáš: Budu vojákem, protože se mi líbí pistole a chci střílet.
Vojtěch: Chci být vojákem, protože se mi líbí, že mají pejsky.
Daniel: Chtěl bych být vojákem, protože se mi to líbí být ochráncem světa.
Jakub: Budu vojákem, chci chránit lidi.
Adam W: Já budu elektrikář, protože se mi líbí, že budu v dole.
Pavel: Budu policie, protože budu chytat zloděje.
Veronika: Budu prodavačka.
Markéta: Chci být paní učitelka, protože se mi líbí učit matematiku.
Sára: Já budu prodavačka, protože tam jsou věci.
Monika: Budu kuchařka, protože ráda vařím.
Aneta V: Chci být prodavačkou, protože chci pomáhat lidem.
Aneta W: Budu paní učitelka, protože se mi to líbí.

TOPlist