LUŠTĚNKY - procvičování učiva pro žáky 1. stupně ZŠ

Březen 2012
TŘÍDA 1.C - školní rok 2011/2012 - CO SE UDÁLO
BŘEZEN 2012      1. ZÁŘÍ      2. ŘÍJEN      3. LISTOPAD      4. PROSINEC      5. LEDEN
     6. ÚNOR      7. BŘEZEN      8. DUBEN      9. KVĚTEN      10. ČERVEN
 DOMÁCÍ ZVÍŘATA A JEJICH MLÁĎATA

K jaru neodmyslitelně patří mláďata zvířat. V pondělí k nám do třídy přišel po čtyřech UXA. Byl to perfektně vycvičený čtyřletý chodský pes.

Jeho paní cvičitelka nám předvedla, co vše umí a pověděla pár zajímavých informací o tomto plemenu. Děti se dozvěděly, co mají dělat, když za nimi utíká pes, proč nemají cizího psa hladit a třeba kolik zubů má dospělý pes. Největší radost však děti měly, když si mohly pejska pohladit. Byl speciálně cvičený na doteky lidí. Paní učitelka obdivovala psí trpělivost a žáci se divili, jak perfektně poslouchá. V pracovních činnostech si žáci poskládali kočičí hlavu z papíru. Naučili se k ní říkanku s malováním Kocourek. V další výtvarné hodině žáci vyráběli kuřátko pomocí vytrhávaných nalepených kousků papírů. Šikovní znázornili kuřátku i jiskru v oku a prsty na nohách.

 

 VÍTÁME PŘICHÁZEJÍCÍ JARO

V úterý 20. března začalo nové roční období - jaro nejen v kalendáři, ale i v přírodě. Polední slunce už vyhřálo vzduch nad 15 stupňů.

V prvouce jsme se šli projít ven - pozorovat příznaky probouzejícího se jara. Viděli jsme kočičky na vrbě, jehnědy na lísce, pučící pupeny na bříze, rašící trávu. Všímaví uviděli i lítat mouchy a včelky, na zemi jsme objevili mravence a hlukem jsme vyplašili kosa. Když jsme procházeli kolem bříz, tak jsme se u nich vyfotili, vždyť je březen. Do školy jsme si donesli jarní větvičky různých dřevin. Ve třídě jsme si na okrasu vytvořili z papíru jarní řetězy - každá skupinka jeden řetěz ptáčků. A ve výtvarné výchově žáci kreslili ke známé říkance šnečka. A jaro může vypuknout v celé své kráse.

 KNIHY MAJÍ SVÁTEK

Zajímalo nás vše, co se týká knihy. Povídali jsme si, které části má kniha, jak vzniká, kdo je to spisovatel, ilustrátor, tiskař, knihkupec i knihovník.

A když má tento měsíc svátek kniha, tak jsme pro ni vyrobili dáreček - záložku do Slabikáře. Na proužek papíru jsme nalepili kytičky. Záložku jsme si podepsali a paní asistentka ji zafoliovala, aby vydržela dlouho čistá. Další den jsme ji hned použili při čtení. Doufejme, že vlastnoručně vyrobené záložky si budou děti hlídat, aby se tak zázračně ze Slabikáře nevytrácely. Správnou knihu zdobí ilustrace, děti proto kreslily obrázky různých pohádkových postaviček. Poznali jsme Boba a Bobka, vílu Amálku, příšerku, princezničku a další.

 PRVNÍ SPOLEČNÁ NÁVŠTĚVA KNIHOVNY

Březen je měsíc knih a tak jsme se šli podívat, jak to vypadá v takové městské knihovně.

Přivítaly nás milé paní knihovnice a regály plné knih. Povídali jsme si, jak s knihou zacházet, jak se k ní chovat, jaké knihy existují. Poslechli jsme si vyprávění - pohádku o tom, proč je dobré půjčovat a číst si knížky. Nakonec jsme si prohlídli knihovnu, prolistovali a zkoušeli číst knihy, které nás něčím upoutaly.

Přijali jsme i pozvání na tzv. pasování prvňáčků na čtenáře, které se bude konat ve středu 28. března v 16:00 hodin právě v městské knihovně. A ten, kdo přijde i s rodiči, může se zdarma zaregistrovat a začít si půjčovat krásné knížky a číst, číst, číst ...

 JÍME SAMÉ ZDRAVÉ POTRAVINY

Učivo o zdraví jsme zakončili povídáním o jídle. Žáci zjistili, že jejich oblíbená jídla - lupínky, hranolky, hamburger i čokolády zrovna moc zdravá nejsou.

Třídili obrázky jídel na ovoce, zeleninu, sladkosti, tučná jídla, potraviny z mléka a uvažovali, jestli je to vhodné jíst často nebo jen občas. Děti si donesly do školy všelijaké papírové obaly od potravin. Ve skupinkách pak vyráběly nákupní tašku jen se zdravými potravinami. A jaká pohádka nás tento týden doprovázela? Hrnečku, vař! Vždyť krupičná kaše - pohádka mládí - je taky zdravá. Kouzelný hrníček si žáci ozdobili korkotiskem.

  KDYŽ SE STANE ÚRAZ

Na tabuli byla tento týden napsaná hádanka: Uši nemá, slyší to, ústa nemá, mluví to. Hned vedle toho byl i obrázek. Většina žáků uhodla, že jde o telefon.

Tuto vymoženost civilizace hlásilo, že vlastní již plno dětí. Někteří dokonce znali i všechna tři čísla tísňového volání a dokonce i pomůcku, jak si je zapamatovat. K tomuto učivu jsme z Lega poskládali sanitku. Musela být tak velká, aby vzadu měla otevírací dvířka a vešel se tam i panáček, kterému se stal úraz. A ve výtvarné výchově si děti vymalovaly a poskládaly cvičence.

TOPlist